Image default

Střípky ze zaoceánské lodi | Na plavbě z Dubaje do Kataru

Země v Perském zálivu se světově známým městem postaveným na poušti. Multikulturní Spojené Arabské Emiráty a luxusní Dubaj se v lednu 2022 stala destinací další naší plavby zaoceánskou lodí MSC Virtuosa.

Když nás, delegátky a naši téměř třicetičlennou skupinu, lehce po půlnoci vítá megalomanské dubajské letiště, ještě ani netušíme, jakými neskutečnými zážitky budeme za spánkový deficit brzy odměněni…

Poušť Lahbab u hranic s Ománem | SAE

Laťka je nasazena vysoko hned ze startu. Pouštní safari, na které jsme byli odvezeni v 5 ráno z hotelu, jen tak něco nepřekoná! Ať už je to adrenalinová jízda autem v dunách, nekonečné načervenalé písečné pouštní kopce a nádherný východ slunce nad Ománem, na toto mrazivě úžasné ráno v poušti Lahbab budu vzpomínat ještě dlouho. A určitě nebudu sama… 😊

Východ slunce v poušti Lahbab

Světová výstava EXPO 2020 Dubai | SAE

Celý svět na jednom místě. Přesně takto se budete cítit na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Tato výstava, první svého druhu a velikosti v oblasti Blízkého východu, je postavena „na prachu a písku pouště“ na okraji Dubaje. Plocha výstaviště o rozloze přibližně 600 fotbalových hřišť nabízí expozice téměř 200 vystavovatelů ze všech koutů světa.

Mimo Českou republiku a mé oblíbené balkánské země najdete i domácí Spojené Arabské Emiráty, Brazílii, Singapur, Nový Zéland a spoustu dalších. Prostě z každého kontinentu něco. Výstava se koná od 1.10.2021 do 31.3.2022. Doporučuji si vzít „dva páry nohou“ a vymezit si na veletrh pár dní, pokud budete chtít projít vážně všechno.

Český pavilon nesoucí název „České jaro“ (Taky vidíte ty postavičky z doby ledové? :))
Každá země do Dubaje přivezla „kousek sebe“.
Středobod veletrhu – náměstí
Al Wasl Plaza. Místo setkání okresů Udržitelnosti, Mobility a Příležitosti, hlavních témat výstavy.
Moje dubajská Tour de Balkan vedla samozřejmě k Chorvatům
a 200 letému olivovníku!

Přírodní rezervace Sir Bani Yas | SAE

„Místo, kde se poušť setkává s mořem.“ Tomuto trefnému označení souostroví Al Dhafra v čele s ostrovem Sir Bani Yas a naší první zastávkou na plavbě jsem při průzkumu ostrova musela dát za pravdu.  Místo načinčané pláže s lehátky jsme dali přednost brodění na další výběžek ostrova, kde nás zaujaly mangrovníky, nízké stromy rostoucí z písku a moře zároveň. Půda tu byla místy lehce bažinatá, takže naše stopy se do písku bořily o něco hlouběji než na klasické pláži. Toto místo bylo v podstatě „jen“ stromy, pláž a moře, ale na mě tedy zapůsobilo asi právě touto skromnou divokostí.

Hlavní atrakce však čeká návštěvníka až dále na ostrově – v přírodní rezervaci  se 17 000 volně žijícími živočichy. Při safari speciálními džípy tu můžete zahlédnout například arabského přímorožce, pískovou gazelu nebo súdánského geparda. Ty my dnes tedy nepotkali, ale zato jsme našli pláž z mušlí a pláž, kterou „zapomněli“ upravit… 😊

Písek, lehká bažinka a mangrovníky rostoucí z moře. V dáli pak vrcholky centra ostrova SIr Bani Yas se safari.
Tyrkysové barvy Perského zálivu
Skupinka odjíždějící na safari do přírodní rezervace
Sir Bani Yas.
Pláž Sir Bani Yas přichystaná na stovky až tisíce cestujících z lodi…

Abu Dhabi a mešita šejka Zayeda | SAE

A tady se mi zatajil dech podruhé! Nejen že mě okouzlilo Abu Dhabi, moderní hlavní město Spojených Arabských Emirátů plné zeleně, jako takové, ale pomyslnou zlatou tečkou byla mešita šejka Zayeda. Návštěva této bílé perly Abu Dhabi zářící na kilometry daleko je nepopsatelný zážitek. Mešita vás dostane nejen svojí architekturou a okázalostí, ale i různými zajímavostmi a fakty. Dokáže pojmout až 41 000 věřících, je zde největší lustr a koberec na světě a zde pohřbenému šejkovi Zayedovi, otci Emirátů, věřící předčítají z Koránu 24 hodin denně, každý den v roce.

Mešita šejka Zayeda v Abu Dhabi
Bílá perla Abu Dhabi
Největší lustr a koberec na světě
Vhodný oděv do mešity byl důsledně kontrolován.

Doha | Katar

Jen jedna zastávka lodí nás čekala mimo území Spojených Arabských Emirátů. A ani v Doha, hlavním městě Kataru, nepřetrhnu šňůru překvapení. Opět supermoderní rozrůstající se město a opět vybudované na poušti. Zelené části města dokazující funkčnost zavlažovacího zařízení.  Klimatizovaná ulice dokazující horká léta a nejnovější technologie. A naše italská průvodkyně potvrzující multikulturnost a bezpečnost v této zemi lovců perel

Kromě moderních mrakodrapů, tradičního trhu Waqif nebo Muzea islámského umění určitě zaujme stadion vytvořený z kontejnerů. Katar totiž letos hostí mistrovství světa ve fotbale, pro které se kromě „kontejnerového“ stadionu 974 stále dokončuje zázemí s hotely a stadiony.

Katarské „Město budoucnosti“ Lusail a rohatá budova poskytující zázemí dvěma různým hotelům
Lego z kontejnerů Stadium 974 – jeden z 8 stadionů připravených pro mistrovství ve fotbale v Kataru 2022

Pohled na uměle vytvořený ostrov Perla v Doha
Obchodní centrum v přístavu Porto Arabia
Zelené plochy a parky města Doha

Květinové zahrady Miracle Gardens | Dubai

A jsme v Dubaji, v nablýskaném městě superlativů. První světový unikát nás čeká v největší květinové zahradě na světě Miracle Gardens.  V zahradách si můžete užít na 50 miliónů květin na ploše zhruba 10 fotbalových hřišť. To platí pouze pro zimní měsíce, v létě jsou zahrady zavřené. My jsme měli štěstí na šmoulí městečko, koně v nadživotní velikosti oděné do zeleného porostu nebo letadlo Emirates s květinovou pokrývkou až ke kokpitu.

Největší květinové zahrady světa v Dubaji
Šmoulí vesnička v květinové zahradě

Jednokolejkou na Palmový ostrov Palm Jumeirah | Dubai

Další ikonu Dubaje, tzv. Palmový ostrov určitě znáte z fotografií. Uměle vytvořený ostrov v městské části Jumeirah je domovem luxusních hotelů, restaurací a všemožných atrakcí. V nejvzdálenější části ostrova najdete například jeden z nejdražších a nejluxusnějších hotelů na světě, hotel Atlantis. My jsme si cestu na ostrov zkrátili jednokolejkou. Během jízdy tzv. „monorailem“ jsme si užívali krásné výhledy na obrysy dubajských mrakodrapů a v dáli největší ruské kolo.

Nejkrásnější výhled zažijete hned po vyjetí z počáteční stanice jednokolejky.
Konečná stanice – vystupovat. 🙂

Obchodní centrum Dubai Mall a Tančící fontána | Dubai

Odjet ze zájezdu bez suvenýru nebo magnetky, to by byl skoro hřích… Nejen k nákupu těchto nezbytně nutných turistických „potřeb“ vám poslouží největší nákupní středisko na světě Dubai Mall.

Mezi nakupováním můžete narazit na nemalý vnitřní vodopád, lední kluziště s hokejovým hřištěm Dubai Ice Rink nebo akvárium s podmořskou zoo. Až si člověk někdy pokládá otázku, jestli je tohle pozlátko a tyto wow efekty vážně nutné…

Za shlédnutí určitě stojí podívaná na hudebně-vizuální představení Tančící fontány přímo před obchodním centrem.

Největší vnitřní vodopád na světě v Dubai Mall

Tančící fontána před Dubai Mall

Vzhůru do nebe na Burj Khalifu | Dubai

Jako zlatý hřeb Dubaje a celého zájezdu nás čekala nejvyšší budova světa Burj Khalifa. Tento 828 m vysoký mrakodrap se vstupní bránou z Dubai Mall vyrůstal ve městě v letech 2004-2010. Na vyhlídku At The Top ve 124. patře ve 452 m nás za minutu vyvezl výtah (od české firmy!) s nejdelší dráhou na světě. Výhled na Dubaj téměř „z nebe“ byl okázalý stejně jako město samotné.

„Chalífova věž“ se pyšní mnoha „nej“ – nejvyšší nekotvená stavba, nejvyšší obytná stavba, největší počet pater, nejvýše položená mešita, nejvýše položený bazén nebo vyhlídka… Tento živoucí umělecko-inženýrský zázrak lze beze sporu považovat za největší kuriozitu nejen Dubaje, ale celých Arabských Emirátů. Odsud si to tu magnetku snad i „zaslouží“ přivézt. 😊

Minuta jízdy výtahem, 124 pater a 452 m…
Nejvyšší budova světa, Burj Khalifa v Dubaji
Výhled na Dubai ze 124. patra

Osobní postřehy …

Do Emirátů jsem odjížděla s určitým strachem. Pravděpodobně strachem z neznámého, což pro mě tyto arabské země do této doby byly. A tady přišlo ono překvapení, jak bezpečně se tu člověk cítí. Neprojeli jsme sice nejzapadlejší místa těchto zemí, soudím tedy jen z toho, co jsme za těch pár dní zvládli poznat. Ale musím říct, ať už šlo o Dubai, Abu Dhabi nebo Doha v Kataru, byla jsem příjemně překvapená, jak moderní, multikulturní a bezpečná tato města jsou.

Pro mě byl náš zájezd jakýmsi odhozením dříve získaných předsudků a pomyslnou vstupenkou pro další poznávání těchto arabských krajů. Budu se tedy těšit „na příště“.

Dubaj, město mnoha tváří a kultur.

Mohlo by se Vám také líbit

Přijela jsem odjet. | Moje černohorská kapitola, která vše změnila…

Veronika Flodrová

Na skok do jiného světa aneb momentky ze zaoceánské lodi

Veronika Flodrová

Šest nádherných let na Rabu a jedno velké rozhodnutí

Veronika Flodrová