Image default

Rab | Ostrov štěstí a zelená perla v Jaderském moři

Ostrov slunce, jedna z nejvyhledávanějších písečných pláží v Chorvatsku, ráj pro milovníky turistiky, cykloturismu, jachtingu i plážového povalečství, historií dýchající město Rab, tajemné jeskyně, opuštěné pláže i rušný turistický život. Toto vše a mnohem více najdete na malém ostrově Rab s přátelským duchem a milými domorodci.

Po příjezdu do frekventovaného rabského přístavu v Mišnjaku vás přivítá vyprahlá měsíční krajina, ale nebojte, po přejetí pár kilometrů na druhou stranu ostrova se vám otevře zelený ráj s bohatou vegetací. Po prozkoumání místní flory, úrodných polí, travnatých ploch, parků a lesů pochopíte, proč si Rab zasloužil přízvisko „zelený ostrov“. Nakonec název Rab pochází od prvních obyvatel Rabu Ilyrů a tedy ilyrského slova „arb“, což znamená temný, zelený, zalesněný.

Přestože se Rab řadí do TOP desítky chorvatských největších ostrovů, zvládnete jeho délku 22 km přejet autem za půl hodiny; pěšky půjdete místní turistickou trasou stejnou vzdálenost hodiny. Jako pravá chorvatská stezka vede dost nehostinným kamenným terénem, ale zato si zde užijete krásné výhledy na pevninské pohoří Velebit, aniž byste potkali živáčka.

Loparský ráj – písečné pláže, geologický park, jeskyně i jezírka

Ať jste milovníky turistického ruchu nebo raději dáváte přednost klidnějším místům, nejsevernější rabské letovisko Lopar se zavděčí v obou případech. Loparský poloostrov nabízí nejen proslulou 1,5 km dlouhou písečnou Rajskou pláž, ale také dalších 22 odlehlých písečných pláží rozkládajících se po obvodu celého poloostrova. Tyto vzdálenější pláže jsou oblíbeny především vyznavači soukromí a často i nudismu. Mezi oblíbené pláže patří Sahara nebo Ciganka či čistě nudistický Stolac.

Oblíbená písečná Rajská pláž v Loparu
Lopar je ráj s mnoha plážemi.

Celý poloostrov je protkán naučnými stezkami loparského geologického parku, založeného v roce 1969, který poukazuje na zajímavé geologické úkazy a místní rostlinstvo. Možná při objevování geoparku narazíte na nenápadný „robinzonský“ kemp Zidine obklopený zelení a mořem, který vám zajistí klid v přírodě a odpočinek od vymožeností moderního života v místních stanech a chatkách. 

Naučné stezky Loparského Geoparku vedou podél moře i vnitrozemím poloostrova

A pokud vám nevadí si vyšlápnout pár desítek výškových metrů nad hladinu moře, zamiřte nad Rajskou pláž na procházku Premužićovou stezkou, odkud se vám naskytnou krásné výhledy nejen na pláž, ale i na nejvyšší vrchol ostrova, okolní ostrovy a nekonečné pohoří Velebit na pevnině. A kdo ví, třeba cestou narazíte na místní skrytou Mladenovu jeskyni nebo leknínové jezírko. Všude pobíhající ovečky potkáte určitě. 

Výhledy z Premužičovy stezky na Rajskou pláž, ostrovy Grgur, Prvić, Goli Otok a pohoří Velebit
Leknínové jezírko ukryté nedaleko Rajské pláže

Historické srdce ostrova – hlavní město Rab

Každý, kdo přijel na Rab, by měl alespoň jednou navštívit hlavní stejnojmenné město Rab. Romantické historické jádro města s množstvím historických památek, kamennými úzkými uličkami, středověkými hradbami a nejkrásnějším parkem na Jadranu, lesoparkem Komrčar – to vše nabízí Šťastné město neboli Felix Arba, jak jej v dávné minulosti nazvali Římané.

Městu dominují čtyři zvonice kostelů, z nichž nejkrásnější výhled nabízí 26 m vysoká zvonice sv. Marie. Díky historickým a architektonickým pamětihodnostem bývá město Rab označováno jako Malý Dubrovník. V Rabu sice nenajdete takové množství pláží jako na Loparském výběžku, můžete však navštívit městské betonové pláže pod hradbami nebo se nechat dovézt lodí na klidnější výběžek „zamilovaných“ poloostrov Frkanj s řadou malých pláží.

Promenáda v Rabu okolo moře
Náměstí Trg slobode v Rabu
Gornja ulica s početnými historickými památkami jako je například zvonice sv. Marie s krásným výhledem do okolí

Zelená oáza klidu – poloostrov Kalifront a lesní rezervace Dundo

Ještě než se vydáte objevovat nekonečné zátoky a lesy poostrova Kalifront, zastavte se cestou v zátoce Eufemia a nasajte historickou atmosféru ve františkánském klášteře sv. Eufemie s příjemnou polohou na břehu moře.  Poté můžete zamířit na nejzelenější místo ostrova – poloostrov Kalifront s lesní rezervací Dundo.

Klášter sv. Eufemie nedaleko lesní rezervace Dundo
Klášter sv. Eufemie

Les Dundo je jeden z mála zachovalých původních lesů Středomoří s porosty dubů cesmínovitých a různých druhů borovic. Pokud budete mít štěstí, možná vám cestu zkříží mufloni a axisi indičtí, kteří v těchto lesích žijí. Celý poloostrov je protkaný pěšími stezkami a cyklostezkami. Objevovat místní křišťálové zátoky můžete tedy jen po svých, na kole (někdy s notnou dávkou smyslu pro offroad styl) nebo z palub lodí a jachet.

Poloostrov Kalifront je pokrytý lesní rezervací Dundo
Klidné písečné a sklalnaté zátoky poloostrovu Kalifront

Ti, co Rab navštívili, už vědí, že týden či dva na objevení všech pokladů ostrova nestačí. Stačí ale na to, aby si člověk užil příjemnou atmosféru tohoto přátelského ostrova a odjížděl s úsměvem na tváři a chutí na další poznání…

Pokud míříte na Rab nebo o cestě sem teprve přemýšlíte, klidně mi napište. Ráda vám pomůžu poznat tento milý malý ostrov.

💙

Mohlo by se Vám také líbit

Střípky ze zaoceánské lodi | Na plavbě z Dubaje do Kataru

Veronika Flodrová

Přijela jsem odjet. | Moje černohorská kapitola, která vše změnila…

Veronika Flodrová

Proč se vydat na Balkán?

Veronika Flodrová