Image default

Co zažít na Rabu a v jeho okolí

Smaragdový ostrov Rab nenabízí jen historické a přírodní krásy, ale je také vstupenkou na okolní ostrovy a nedalekou pevninu s neméně pěknými místy k prozkoumávání.  Pokud tedy chcete zabrousit za hranice ostrova, stačí trochu odplavat od břehů Rabu a můžete začít objevovat… Inspirujte se následujícími tipy, co se dá na ostrově a v jeho blízkosti vidět a zažít.

Podmořský svět 

Na Rabu si přijdou na své potápěním nepolíbení i zkušení potápěči. Jsou tu čtyři potápěčská centra (tedy v každém druhém městečku jedno :-)) s usměvavým a profesionálním personálem.  Výběrem ani jednoho z nich neuděláte chybu.

Odlehlé pláže | Rab

Na ostrově naleznete klidné zapomenuté zátoky, z nichž některé jsou přístupné jen lodí. Jednou z takovýchto je Njivica známá jako Uvala jaja neboli Vajíčková pláž. Nachází se pod nejvyšším vrcholem Rabu a své přízvisko dostala díky malým oblázkům ve tvaru vajíček rozsetých po celé pláži.

Z těch klidnějších pláží ostrova každého určitě okouzlí přes dvě desítky písečných pláží na Loparském poloostrově nebo písečné a skalnaté zátoky poloostrova Kalifront obklopené lesní rezervací Dundo.

Chorvatský fjord | zátoka Zavratnica

Chorvatský fjord Zavratnica s potopeným vrakem lodi a krásnou vyhlídkou nad zátokou bychom hledali na pevninské části Chorvatska pár kilometrů od Rabu. Romantická zátoka s vápencovými skalami příkře padajícími do moře okouzlí každého, kdo sem zavítá – stejně jako Vinnetoua, který se i tady natáčel. Vyhlídku nad zátokou můžete navštívit autem při cestě z Rabu. Z přístavu Stinica sem dorazíte za necelých 15 minut. Návštěvy tohoto místa rozhodně nebudete litovat! 😊

Olivové háje Lun | Pag

Pohodlnou plavbou z Rabu se dostanete na nejsevernější výběžek ostrova Pag do malé rybářské vesničky Lun. Zde se můžete mezi 80 000 olivovníky snažit objevit ty nejstarší se stářím přesahující tisíc let.

Chorvatský Alcatraz | Goli Otok

Ostrov Goli Otok s temnou vězeňskou historií je na dohled i dojezd výletními loděmi z oblíbeného rabského letoviska Lopar. Málokterý turista chytající bronz na Rajské pláži tuší, že protější Pustý ostrov (v překladu Goli Otok) má historii vězeňského tábora sahající od období první světové války až do roku 1988, kdy byl vězeňský komplex uzavřen. Dnes slouží jako atrakce pro turisty a  památník připomínající temné vězeňské dějiny ostrova.

Ostrov daňků | Sveti Grgur

Ostrov Sveti Grgur se nachází v bezprostřední blízkosti ostrovů Rab a Goli Otok. Na neobydleném zeleném ostrově kromě budov bývalého ženského vězení najdete i jediné čtyřnohé obyvatele daňky, čekající na pamlsky od přijíždějících turistů.

Foto: Pavlína Valová

Baška | Krk

Historické město Baška na ostrově Krk je oblíbené živé letovisko s bohatou historií (zahrnující i české stopy), hezkými plážemi a vyhlídkou nad městem. Baška je dobře dostupná lodními výlety z Loparu z ostrova Rab.

Za pokladem na stříbrném jezeře | Plitvická jezera

Výhodná poloha Rabu umožnuje výlet za chorvatským klenotem a jedním z osmi národních parků Chorvatska Plitvickými jezery. Po třech hodinách cesty se ocitnete ve světě tyrkysových jezer, kde se můžete přesvědčit, jestli je tu stále v místní jeskyni ukrytý poklad z filmu o Vinnetouovi (Poklad na Stříbrném jezeře).

Vzhůru k jadranským oblakům | pohoří Velebit a Premužićova stezka

Na dohled Jadranu a s hlavou téměř v oblacích – takový pocit budete mít při procházení Premužićovy stezky v pohoří Velebit. Turistická trasa v celé své délce přibližně 50 km vede od horské chaty Zavižan (1594 m) přes průsmyk Veliki Alan (1412 m) do horského sedla Oštarijska Vrata (927 m). Objevovat můžete klidně jen její část – například okolí nejvýše položené meteorologické stanice v Chorvatsku Zavižan nebo nedalekou botanickou zahradu Velebitski botanički vrt. Naskytnou se vám odsud nádherné výhledy na Jaderské moře a okolní ostrovy.

Zajímavosti:

Ostrovní slavnosti

Co vás na Rabu určitě vtáhne do života pravých „Rabljaninů“, jsou tradiční slavnosti. Oblíbené jsou rybářské fešty zajišťující gurmánský zážitek. Jedinečná bývá Loparská noc s prezentací starých řemesel. Za největší událost ostrova je považována středověká dobová slavnost Rabska fjera trvající tři červencové dny od 25.7. do 27.7 s prezentací starých řemesel a rekonstrukcí středověkého života na ostrově.

Jeskyně Medova buža

Adrenalin do žil vám vlije prozkoumávání jeskyně Medova Buža, která je přístupná jen z mořské hladiny. Vstupenku si podepíšete skokem do jeskyně otvorem ve stropu z přibližně 3-4 metrů a jediná cesta ven vede otvorem pod hladinou moře. V jeskyni se údajně konala svatba potápěčů. Je také útočištěm velkého počtu netopýrů.

Ráj pro pěší i cyklisty

Na celém Rabu se nachází 157 km cyklostezek a 147 km stezek pro pěší turistiku (dle některých místních průvodců je toto číslo minimálně o polovinu menší 😊). Pokud chcete spojit cyklistiku s objevováním pláží obklopených jen lesem, zamiřte na kole na zalesněný poloostrov Kalifront. Můžete zkusit projet trasu dlouhou jako ostrov samotný – 22 km. Inspiraci, kam na kolo na poloostrově Kalifront, najdete zde.

Na pěší túru se vyplatí vyrazit do Loparského geoparku s jeskyní, leknínovým jezírkem a krásnými výhledy na okolní ostrovy a pevninu. Fyzicky zdatnější jedinci můžou zkusit túru na nejvyšší vrchol ostrova Kamenjak, který se tyčí 408 m nad azurovým Jadranem.

Ti, co Rab navštívili, už vědí, že týden či dva na objevení všech pokladů ostrova nestačí. Stačí ale na to, aby si člověk užil příjemnou atmosféru tohoto přátelského ostrova a odjížděl s úsměvem na tváři a chutí na další poznání…

Přijeďte poznat tato krásná místa a nasát atmosféru pohodového chorvatského přímoří.

💙

A jestli nevíte kudy kam, klidně mi napište. 🙂 Na Rabu jsem jako doma, takže vám ráda doporučím pěkná místa nebo zajistím konkrétní zážitky. Jako třeba lodní výlety, potápění do hlubin Jadranu, tipy na krásné pláže nebo restaurace s dobrým jídlem či krásným výhledem… 🙂

💙

Foto: Pavlína Valová

💙

Mohlo by se Vám také líbit

Rozhovor o plavbě zaoceánskou lodí aneb zážitky ze zemí lovců perel a nekonečných pouští | Světlanino sdílení

Veronika Flodrová

Rozhovor o mé zimní cestě Chorvatskem | Světlanino sdílení

Veronika Flodrová

Šest nádherných let na Rabu a jedno velké rozhodnutí

Veronika Flodrová