Image default

Slavonie | Zapomenutý kout Chorvatska

Kde leží Slavonie?

Snad každý zná chorvatské moře, ale jen málokdo ví, kde hledat chorvatskou Slavonii. Tato méně známá sestra Dalmácie, Kvarneru a Istrie totiž nemá moře, tedy aspoň ne to azurové. Zato má ale „moře“ polí, vinohradů, lesů a mokřadů a je to pomyslný nížinatý ostrov mezi řekami Dráva, Sáva a Dunaj ve východní části Chorvatska.

Proč stojí Slavonie za návštěvu?

  • Protože je tu krásná příroda, nekonečné nížiny a vinohrady i města s pěknými promenádami podél mohutných řek.
  • Protože tu budete sami, bez davů šlapajících vám na paty. Užijete si pohodu a klid.
  • Protože si tu nebudete muset sáhnout tak hluboko do kapsy. Ceny ve Slavonii jsou o cca třetinu přívětivější než v turistické části Chorvatska.
  • Protože jsou tu milí lidé, o kterých se říká, že jsou největší pracanti. Když se podíváte na nekonečná pole a vinohrady, pochopíte proč. Ty totiž zajišťují, aby celý zbytek Chorvatska (a zbloudilí turisté) měl(i) co jíst a pít.

Slavonie byla jedním z posledních koutů Chorvatska, který jsem navštívila. Strávili jsme tu necelé dva týdny. Pro lepší vcítění se do kůže místních jsme východní část Chorvatska absolvovali po místních silnicích, žádná dálnice, ale malé vesničky a města. Člověk si uvědomí, jak daleko od moderní civilizace ti, kteří tu zůstali žít a tvrdě pracují na polích, jsou.

Většinou jsme nepotkali ani živáčka, ale občas se nám poštěstilo vidět místní při obhospodařování malých zahrádek a rozlehlých polí. Tuto klidnou idylku pravidelně narušovaly jenom opuštěné rozbořené domy či otisky kulek ve zdech coby připomínka neklidných 90. let při rozpadu Jugoslávie. Cesta tímto nížinatým krajem byla stejně poklidná jako místní život.

Co se tu tedy dá zažít?

Přírodní slavonské perly

Bažiny Kopački Rit

Začneme tím nejvzdálenějším od Jadranu. Přírodní rezervaci Kopački Rit najdeme na hranicích Chorvatska se Srbskem okolo soutoku Drávy do Dunaje. Jedná se o jeden z největších přírodních mokřadů v Evropě. Tuto oázu klidu můžete objevovat po dřevěných chodníčcích nebo při výletu lodí.  Spatřit zde můžete například kormorány nebo černého čápa. Místní okřídlenou populaci čítající až 300 druhů přehlédnout ani přeslechnout nelze.

Dřevěné chodníčky přírodní rezervace Kopački Rit
Pozorování okřídlených davů obývající místní ostrůvky a lesy při lodních výletech

Zalesněné kopce Papuku

Slavonské pohoří a přírodní rezervace Papuk je typický nekonečným lesním porostem a vrcholky hor sahajících těsně pod 1 000 metrů nad mořem. Oblíbeným výletním místem uprostřed zelených kopců je lesopark Jankovac s vodopádem, jezery i horskou chatou. Aktivní uvítají stezky pro pěší, cyklisty nebo lezecké stěny.

Nekonečné lesy a vodopád v lesoparku Jankovac
Horská chata v lesoparku Jankovac

Malebná města Slavonie aneb promenády podél řek, válečné jizvy a české stopy

Za českými krajany | Daruvar

Bojíte se, že se v zahraničí nedomluvíte? Pojeďte do Daruvaru, slavonského města s nejpočetnější českou menšinou v Chorvatsku. Lázeňské městečko s malebným centrem, historickými stavbami a zelenými parčíky dostalo ohodnocení nejlépe upravené malé město kontinentálního Chorvatska. Pivo z místního pivovaru Staročeško si v hospůdce můžete objednat v rodném jazyce.

Fontána na hlavním náměstí v Daruvaru
Kde je Čech, tam je i pivo.
Potomků kdysi přistěhovaných Čechů je v Daruvaru stále dost. Kromě českého(či slovenského) zástupce v chorvatském parlamentu tu mají českou školu i školku nebo vysílání v českém jazyce na radiu Daruvar.

Česko-chorvatský venkov | Končenice, Odkopy

České stopy najdeme také ve vesničkách v okolí Daruvaru. Zkuste třeba vesnice Končanice (Končanica) nebo Odkopy (Otkopi). Český dům, česká škola i školka, češtinou se tu domluvíte téměř všude. Paní z pekárny prodávající chleba dle receptu babiček mluvící perfektně česky, starousedlík v hospůdce míchající dohromady češtinu s chorvatštinou nebo servírka používající staročeská slovíčka vám vykouzlí úsměv na tváři raz dva. Ruku na srdce, v těchto koncích by češtinu v takové míře nikdo nečekal.

V okolí Daruvaru najdete dvojjazyčné česko-chorvatské názvy.
Vyjeďte si ráno do polí a třeba budete mít štěstí (jako my) probrat s místním traktoristou mluvícím plynulou češtinou život na malé vesnici.
Na skromné náměstí v Končanici se vlezlo vše, co místní obyvatel potřebuje – český dům, česká škola, pekárna, hospůdka, obchod… o kousek dál květinářství a veterinární stanice.

Slavonski Brod

Příjemná je zastávka ve městě Slavonski Brod ležícím na řece Sávě na hranicích s Bosnou a Hercegovinou. Město si můžete užít při kávě na hlavním náměstí Korzo, při procházce na promenádě podél řeky Sávy s pohledem na bosensko-hercegovskou stranu nebo při průzkumu pamětihodností, jako je pevnost Brod obehnaná vodním příkopem nebo františkánský klášter.

Příjemná promenáda ve Slavonském Brodu s pohledem do Bosny a Hercegoviny

Barokní Osijek

Moderní Osijek si kromě turistů obdivujících barokní domy zamilují sportovci, pro které je tu perfektní běžecká i cyklo stezka podél řeky Drávy a další sportovní vyžití. Procházka na promenádě kolem řeky je zvlášť pěkná večer, když je nábřeží včetně pevnosti Tvrđa krásně osvícené. Toto největší město Slavonie se pyšní první tramvají v jihovýchodní Evropě a je jedním ze dvou měst v Chorvatsku s tramvajovým provozem.

Osijek je moderní město se starou barokní duší.
Až budete platit v Chorvatsku bankovkou 200 kuna, vzpomeňte si na tuto budovu na náměstí Trg Svetog Trojstva.
Procházka večerním Osijekem má svoje zvláštní kouzlo.

Válečný Vukovar

Při příjezdu do Vukovaru vaší pozornosti neunikne 50 metrů vysoký vodojem, který připomíná neveselou válečnou historii vlastenecké války v 90. letech. Vodojem je dnes zrekonstruovaný s ponechanými děrami po ostřelování srbskými projektily a rozhodně stojí za návštěvu. Mimo vhledu do válečné historie si z vrcholu vodojemu můžete užít výhled na město, řeku Dunaj i sousední Srbsko. V blízkosti Vukovaru můžete navštívit archeologické naleziště Vučedol. V širším centru města najdete zajímavé malby na stěnách domů i chodnících, které vznikají v rámci projektu VukovART pod štětci domácích i zahraničních umělců.

Rozstřílená vodárenská věž jako symbol chorvatské jednoty a vzpomínka na trpká 90. léta. Dnes turistická atrakce.
Pohled zevnitř vodárny na Vukovar. Zasažena byla celkem 640 krát.
Vukovar neboli „přístav umělců“ má pěkné centrum ozdobené kresbami umělců z domova i zahraničí.

Za vínem

Vinařský stařík Ilok

Nejvýchodnější město Chorvatska má více než tisíciletou vinařskou tradici. Město je ze tří stran obklopené Srbskem a hranici tvoří majestátná řeka Dunaj, přes kterou můžete z restaurace u pobřeží sledovat dění na srbském břehu. V Iloku najdete středověkou pevnost, františkánský klášter, můžete se zastavit v některém z mnoha vinných sklípků a ochutnat místní víno Traminac nebo Graševinu. Krásný pohled na vinohrady je z vinařského venkovského sídla Principovac nad Ilokem.

Ráj vinařů Ilok je ze tří stran obklopen Srbskem
Krásný pohled na vinohrady z venkovského sídla Principovac

Malebné Kutjevo

Přestože je Kutjevo jedno z nejmenších měst Chorvatska (cca 6 000 obyvatel), díky nekonečným vinohradům sahajícím k úpatí zalesněných kopců Papuku se proslavilo jako vinné sídlo kontinentálního Chorvatska. Nejznámější odrůdu vína graševina můžete ochutnat v rámci festivalů vína na oblíbeném náměstí Trg graševine, k dostání je ale po celém Chorvatsku. Kromě kutjevackých vinných sklepů stojí za návštěvu krásný zámek Kutjevo (Turković).

Kutjevské svahy poseté vinohrady

Vinařská oblast Baranja

Malebné vesničky, nekonečné vinohrady a selská ubytování. To je oblast Baranji, kde můžete zpomalit tempo a nasát atmosféru venkova jakoby zapomenutého v čase. Užijte si výborné víno v příjemném prostředí vinařství Josić, výhledy na všudypřítomné vinohrady v Karanci a noc v dobovém hospodářském statku Sklepić se zvířectvem a výbornou snídaní z domácích produktů. Nebude se vám chtít odjíždět! 🙂

Vinné sklípky ve Zmajevci
Nocování na venkovském statku Sklepić
Vinařství Josić najdete nedaleko srbsko-maďarské hranice.
Výborná snídaně z domácích produktů i zahrádky (čerstvě natrhaná zelenina se do záběru nevlezla) 🙂

Ve zvířecích stopách

Koně a prasátka | mokřad Lonjsko polje

Přírodní rezervace a jeden z největších mokřadů v Evropě sice už úplně nespadá do Slavonie, ale byla by škoda toto kouzelné místo nezmínit. Z oblasti Lonjsko polje určitě navštivte vesnice Čigoč a Mužilovčica. V Čigoči můžete obdivovat čapí populaci obývající střechy všech tradičních dřevěných domků (čápů je tu více než obyvatel!), v Mužilovčici se můžete procházet mezi volně pobíhajícími koňmi a prasátky na rozsáhlém zeleném prostranství mokřadu a zaposlouchat se do zpěvu až 350 druhů ptáků. Tuto oázu klidu si zamilujete!

Čapí hnízda na domcích a pouličním osvětlení v Čigoči.
Početná stáda volně pobíhajících koní v rezervaci Lonjsko Polje
O kousek vedle malá prasátka … a v dáli se pásly krávy.

Hřebčín s Lipicány | Đakovo a Ivandvor

Hřebčín v Đakovu patří k nejstarším evropským hřebčínům (založen v roce 1506) a má dlouhou tradici chovu statných běloušů lipicánů. Lipicáni se v 80% případů rodí černí a většina z nich po 8 letech zbělá.  Kromě Đakova na ně narazíte také v 6 km vzdálené vesnici Ivandvor.

Hladoví kluci v Ivandvoru. Natrhanou trávu nám málem snědli i s rukama. 😀

💚

Až budete příště mířit k chorvatskému moři, otočte to u Záhřebu na východ do Slavonie. Okusíte úplně jiné, nikoliv však méně krásné Chorvatsko – v poklidném venkovském tempu a s minimem turistů.

💚

Dejte Slavonii šanci.

Dobrosrdečná zelená kráska se vám zapíše do paměti i srdce. 

💚

Mohlo by se Vám také líbit

Ze svatby stopem na Balkán

Veronika Flodrová

Rozhovor o plavbě zaoceánskou lodí aneb zážitky ze zemí lovců perel a nekonečných pouští | Světlanino sdílení

Veronika Flodrová

Rozhovor o mé zimní cestě Chorvatskem | Světlanino sdílení

Veronika Flodrová