Image default

Proč se vydat na Balkán?

Ptáte se, proč si ke svým cestám vybrat právě Balkán? Co je na tomto místě tak uhrančivého?

Moje (dnes už neobjektivní) odpověď zní: Všechno! I to, co člověka občas štve, ale co zároveň dělá Balkán Balkánem. Vždy si vybavím svoji první zkušenost s prací delegátky v Černé Hoře a moje drahé, ne úplně pracovně funkční, Černohorce. Ale i přesto na ně vzpomínám ráda!

Pokud máte rádi naleštěné destinace se zacházením v rukavičkách, pro úspěšné „zamilování se“ do Balkánu musíte přeprogramovat myšlení (minimálně na dobu výletu) a nechat se unášet místním tempem, kde vždy platí heslo „nema problema“. Nebojte, není to žádná velká divočina, je to jen jiná kultura, v každém balkánském státě trochu jinak odlišná, ale vždy v přívětivém duchu.

Balkán je různorodá oblast s divokou historií, kde se dodnes střetává několik kultur. Najdeme zde pozůstatky kultury osmanské, rakousko-uherské, italské, řecké, římské, a to jak v regionech, tak i na talíři.

Na Balkáně najdete vše, na co si vzpomenete. Nedotčenou přírodu, zapomenuté vesničky, odlehlá údolí, majestátná pohoří, ale také velká města a klasické turistické cíle s neméně hezkou přírodou a velkým počtem návštěvníků. To vše je doprovázeno milými usměvavými domorodci a na většině míst zatím příjemnými cenami.

Nechci tvrdit, že Balkán je nejkrásnějším místem pod sluncem, do kterého se zamilujete na první dobrou (i když mě okouzlil od první návštěvy). Chci vám ale ukázat, že i Balkán má svého osobitého ducha a má rozhodně co nabídnout. Jakmile se naladíte na balkánský rytmus, zjistíte, že tento navenek hrubě vyhlížející Balkánec je uvnitř milý, okouzlující a se srdcem na pravém místě. Další superlativy můžete přidat po své vlastní zkušenosti. 🙂

Takže pojďme na to. Proč se tedy vydat na Balkán?

1. Je to za humny.

Balkán je v dojezdové vzdálenosti autem, což vám umožňuje větší svobodu při plánování cesty. Těch několik hodin strávených za volantem z vás udělá pány své dovolené s možností měnit plány, jak se vám zachce.

Na druhou stranu, pokud pro cestování v balkánských zemích využijete místní dopravu, případně zkusíte stopování, zažijete ten pravý Balkán a zaděláte si na zážitky, které by se vám jinak nepoštěstilo zažít. Moje osobní zkušenost se stopem na Balkáně je, až na jeden podezřelý případ, nezapomenutelná – s mnoha příběhy a dobrými lidmi. Ty ale potkáte v každém případě, ať už se po těchto koncích rozhodnete cestovat jakkoliv.

2. Přírodní bohatství i čarokrásná městečka

Balkán je synonymum krásné nedotčené přírody, opuštěných pohoří s rozeklanými vrcholky hor a vesničkami na konci světa. Při troše hledání najdete masovým turismem ještě nepolíbená místa. Na kráse samozřejmě neubírá ani větší koncentrace lidí ve více známých turistických cílech, jako jsou například oblíbená Plitvická jezera nebo malebná městečka na pobřeží Jadranu i Černého moře. Možnosti objevování jsou na Balkáně nekonečné.

Nejkrásnější jsou Plitvická jezera mimo hlavní sezónu – bez davů.
Výhled na záliv Boka Kotorska v Černé Hoře

3. Balkánská srdečnost a pohostinnost

Na tu vzpomínám nejraději! Ať už zavítáte na Balkáně kamkoliv, určitě se vám poštěstí narazit na usměvavé domorodce, kteří se vám snaží vnutit rakiji, pak další a pravděpodobně vás pozvou i k sobě domů. Pokud tedy nedošlo k obrácenému pořadí a rakiji už nepijete u Balkánců doma.

Pohostinnost místního obyvatelstva je vyhlášená. Jsou výborní hostitelé a pohostí vás, i když nechcete. Doslova. Vzpomínám si na naše bloudění v jedné maličké černohorské vesnici a na stařenku s manželem, kteří zvědavě vykoukli ze dveří a při pohledu k autu s českou SPZ nás okamžitě začali zvát na rakiji. Bylo vidět, jak jsou rádi, že v těchto zasněžených koncích v zimě vidí živáčka.

Srdečné Balkánce najdete na každém rohu. Tento usměvavý pár je z Bosny a Hercegoviny.

4. Každý si tu najde svoje – turisticky více i méně známá místa

Balkán je z velké části region neprozkoumaný, proto při troše přípravy není těžké najít zapomenutá místa jako jsou kouzelná údolíčka na úpatí hor, pustá pohoří, vzdálenější vesnice i města, zkrátka oblasti, kam oko masového turismu prozatím nedohlédlo. Mezi moje oblíbená místa „na konci světa“ patří údolí Grebaje pod pohořím Prokletije v Černé Hoře.

Na druhou stranu můžete zavítat do turisticky rušných letovisek, zpravidla bývají na mořském pobřeží, ale najdete je i dále ve vnitrozemí, například v bosensko-hercegovském Mostaru nebo v makedonském Ochridu. A pokud rádi žijete nočním životem, určitě vás nezklame tzv. chorvatská Ibiza – ostrov Pag.

Muslimsko-křesťanský Mostar, jedno z nejnavštěvovanějších míst v Bosně a Hercegovině.
Při túře na nejvyšší vrchol Chorvatska v pohoří Dinara nepotkáte ani živáčka.

5. Podobný jazyk 

Jste s cizími jazyky na štíru? Nevadí. V zemích bývalé Jugoslávie a Bulharsku se mluví dost podobným slovanským jazykem (v každém státu trochu jiném) jako u nás. S trochou citu a soustředění jste schopní rozeznat, o čem je řeč.

V klasických turistických letoviscích při komunikaci uslyšíte angličtinu, němčinu, italštinu nebo ruštinu, ale dále od turistického centra dění se setkáte jen s chorvatštinou, srbštinou, černohorštinou, bosenštinou, makedonštinou a bulharštinou (a dalšími balkánskými jazyky).

Velká část domorodců – hlavně mimo turistická místa – mluví jen svojí mateřštinou, takže právě tady se vyplatí raději používat češtinu a univerzální znakovou řeč „rukama-nohama“. Pantomimu s příměsí češtiny si ale můžete zkusit kdekoliv, určitě si s opálenými domorodci nakonec porozumíte.

A když potkáte Řeka a Albánce, dávejte si pozor, na co přikyvujete – řecké “ne“ (psáno ναι) znamená naše „ano“ a albánské „jo“ naše „ne“. Pokud máte stále strach z jazykové bariéry, další bod vám pomůže při překonávání těchto překážek.

6. Rakija

Už jste někdy viděli tričko s nápisem „Rakija – connecting people“? A už jste toto rakijové „propojení“ na Balkáně zažili?

Rakija je ovocná pálenka nejčastěji ze švestek, hroznů, hrušek, ořechů a dalšího ovoce. Tento balkánský národní nápoj najdete téměř v každé domácnosti. Panáček rakije je často to, co od místních dostanete jako první do ruky místo pozdravu. Rakija seznamuje, oslavuje JAKOUKOLIV událost, zahání žal, léčí zlomené srdce i bolavý žaludek a ve zbytku případů se pije jen tak pro radost.

Co je důležité? Rakija se neodmítá! Má to spojitost s balkánskou pohostinností a věřte, že někdy ani odmítnout nejde. Panáček rakije taky občas bývá bezedný a zázračně se „sám“ plní a opakovaně objevuje na stole. Tento jev se na Balkáně děje velmi často, ale 9 z 10 návštěvníků si jej nepamatuje…

Loza, šljivovica, kruškovača, orahovica, travarica, višnjevača … tyto a mnoho dalších druhů rakije
můžete na Balkáně ochutnat.

7. Výborné jídlo!

Balkán je region různorodý a tuto rozmanitost si můžete naservírovat i na talíři. V balkánské kuchyni se mísí vlivy italské, rakouské, maďarské a turecké. Kuchyně je bohatá na ryby, maso, pršut, sýry, zeleninu, různé saláty a čerstvý domácí chléb, který nechybí u žádného pokrmu. Často se používá olivový olej a různé druhy bylinek ke kořenění pokrmů.

Vzhledem k tomu, že je to region zaměřený hlavně na maso, mezi nejoblíbenější jídla patří pokrmy z mletého masa připravené na grilu – pljeskavica nebo čevapi. V pekárnách si zamilujete burek, což je pečivo z listového filo těsta plněné sýrem, masem, špenátem nebo bramborami. Ten úplně nejlepší najdete v Sarajevu!

Čevapi na grilu
Burek se sýrem

8. Od každého něco – moře, hory, města

Chcete zažít dovolenou u moře? Chodit po horách? Navštívit historické památky a starobylá města? Zažít pobyt v přírodě mimo civilizaci?

Nekonečné pobřeží Jadranu či Černého moře, rozlehlé horské hřebeny, památky připomínající dávnou minulost až z dob Římanů, malebná města s úzkými kamennými uličkami… Stejně jako různorodé chutě na talíři si můžete namixovat i vaše cíle podle vašich zájmů a nálady.

Makarská riviéra v Chorvatsku
Pohoří Durmitor v Černé Hoře

Římský amfiteátr v bulharském Plovdivu
Úzké kamenné uličky nejdeme nejen v Dubrovníku.

9. Patří k cenově dostupnějším destinacím

Obecně lze říct, že do kapsy na Balkáně sáhnete podobně hluboko jako u nás, někde více, někde méně. Ceny se mění úměrně s počtem turistů navštěvujících daná místa.  Zatímco v historickém Dubrovníku vás vystoupání pár schodů a procházka po hradbách starého města bude stát 200 kun (téměř 700 Kč), v méně navštěvovaných balkánských krajích si za stejnou cenu dopřejete několik hlavních jídel.

10. Nezapomenutelné zážitky

Ať už to dopadne jakkoliv, ať už si zvolíte cíl své cesty jakoukoliv destinaci, Balkán vám garantuje zážitky, na které budete vzpomínat ještě dlouho. To, jestli rádi nebo ne, už záleží na vás, jak (pohodářsky) se k některým situacím postavíte.

Věřím, že i vy si v tomto tvrdém a zároveň přívětivém kraji najdete zalíbení.

Pohodička u Černého jezera v Černé Hoře ve společnosti místního hafíka

Krásné cesty!

💙💙💙

Mohlo by se Vám také líbit

Rozhovor o mé zimní cestě Chorvatskem | Světlanino sdílení

Veronika Flodrová

Slavonie | Zapomenutý kout Chorvatska

Veronika Flodrová

Rozhovor o plavbě zaoceánskou lodí aneb zážitky ze zemí lovců perel a nekonečných pouští | Světlanino sdílení

Veronika Flodrová