Ranní mrazíky, chladivé azuro, v dáli sníh na vrcholcích hor, jen naše stopy a nikde ani noha. To nevypadá na Chorvatsko, jak ho všichni známe, že?
Taky že ne. 🙂 Jak bývá naším zvykem, vydali jsme se poznat Chorvatsko zase trochu jinak. Turistická místa jsme nechali daleko za zády. A za odměnu nám tato krásná přímořská země nastavila svoji zimní tvář. Drsnou a přece vlídnou, opuštěnou a přece okouzlující. Taková byla naše cesta (většinou) po chorvatsko-bosenské hranici.
Vánoční trhy ve Varaždinu
Jako první jsme zamířili do Varaždinu, malého městečka u slovinsko-maďarských hranic. Varaždin je město středoevropského vzhledu plné mladých lidí, květin, andílků, zelených parků a barokních staveb. Dominantou této „Malé Vídně“ je hrad Stari Grad, který netypicky pro svůj účel pevnosti najdete na rovině, nikoliv na kopci.
Vzhledem k tomu, že bylo týden před Vánoci, Varaždin se oděl do adventního hávu a atmosféra města se stánky se svařeným vínem a svítícím ruským kolem u vstupu do centra, byla o to romantičtější. Na téměř čtyřiceti tisícové město to tu krásně žilo. Mezi stálými obyvateli je prý i 14 Čechů, my bohužel žádného nepotkali. (Pořádné „české“ město v Chorvatsku najdete pak o něco dál. >>> Daruvar)
Míting bratrství a jednoty, Petrova Gora
Přírodní rezervace Petrova Gora ve svých zalesněných kopcích skrývá nejedno překvapení. V lese opuštěná partizánská nemocnice a v 507 m. n. m. opuštěná komunistická budova Míting bratrství a jednoty odkazují na podobné události z 2. světové války.
Tato 37 m vysoká zvlněná budova z betonu a ocelových plátů byla vybudována v roce 1981 na památku uctění vojáků a občanů v boji proti fašismu v letech 1941-1942. Mělo se zde nacházet návštěvnické centrum s parkovištěm, kongresová hala s 250 místy k sezení, knihovna, kavárna a muzeum odkazující na události z 2. světové války. Původní záměr však nebyl nikdy plně dokončen.
V současnosti se tento partizánský památník stává cílem milovníků urbexu a pravděpodobně sběratelů stavebního materiálu. Budova je rok od roku více „oholená“. Každopádně má své zvláštní kouzlo a ze střechy krásný výhled na nedalekou Bosnu a Hercegovinu. Pokud máte dobré oči a počasí, můžete dohlédnout až do Záhřebu a Slovinska.
Letecká základna Željava
Kdo by to byl tušil, že v bezprostřední blízkosti Plitvických jezer se nachází bývalá letecká základna Željava, jeden z nejutajovanějších projektů jugoslávské armády pod názvem „Objekt 505“. Podzemní letiště je umístěno v horském masivu Plješevica a jeho výstavba trvala od roku 1948 téměř 20 let. V zázemí tunelů o celkové délce 3,5 km, šířce 20 m a výšce 8 m mělo v případě potřeby najít útočiště na 1 000 vojáků a až 100 letadel MIG21. Během devadesátých let bylo letiště podminováno a poničeno.
Kromě průzkumu temnotemných hangárů v hoře (dobrá čelovka a strach schovaný v kapse je předpokladem úspěchu!) se nám podařilo na jedné z přistávacích drah dojet do sousední Bosny. Na to tedy pozor! Chorvatská Kobra 11 totiž střeží hranice i v těchto zapomenutých koutech.
Spací Planinka Kupirovo/ Velika Popina
Ničím zvláštní místo, ale mně tato prostorná planinka na nocování, s kupou hvězdiček, trochou sněhu a větrnými elektrárnami v okolních kopcích, prostě utkvěla v paměti. Jen ten Vinnetou cválající na koni tu chyběl. 🙂
Oko Dalmácie | Pramen řeky Cetina
V podhůří Dinary u bosenských hranic objevíte přírodní vodní poklad vyvěrající z krasových hlubin. Mohutný pramen řeky Cetina byl zatím prozkoumán do hloubky 115 m. Do 70 m je to od hladiny pramene svisle dolů a najdeme tu další dvě slepá ramena. Modrozelené oko Dalmácie s čirou až do tmavě modra se zbarvující vodou je zážitkem nejen pro otužilé. Pramen řeky má i za parných letních dní teplotu 8 stupňů!
Vodopád Krčić
V zimě vodnatý, v létě naopak téměř vyschlý vodopád o pár pramíncích padajících z výšky 22 metrů. Vodopád Krčić, také známý jako Topoljski buk nebo Veliki slap, je zakončením stejnojmenné krátké říčky, která se tu spojuje se známou řekou Krkou, vyvěrající pod vodopádem mohutným proudem.
Pěkný výhled na rozbouřený vodopád je z kopce, na jehož vrcholek vede křížová poutní cesta. Říká se, že vodopád úplně vyschne, až ve světě nebude ani jeden válečný konflikt. Tak my to ještě stihli „zavčas“ …
Knin
Zapomenuté město v podhůří Dinary a rozlehlá pevnost se vztyčenou sochou prvního chorvatského prezidenta Franja Tuđmana, připomínající divokou minulost 90. let. Knin rozhodně není typickým cílem turistů. Má však velmi osobitou atmosféru, a když nic dalšího, tak výhled z pevnosti na pár kilometrů vzdálené nejvyšší chorvatské pohoří vás jistě ohromí. Mě Knin uhranul hned při mé první návštěvě v roce 2016 a od té doby toto město prostě miluju!
ZirZen, Lovinac | V oklopení lesního království, svitu měsíce a psí společnosti
Jestli chcete poznat pravý význam slovního spojení „balzám na duši“, navštivte romantickou chatku ZirZen obklopenou lesy nedaleko městečka Lovinac. Jak název napovídá, zažijete tu božský klid. Daleko od civilizace, uprostřed lesů a ve společnosti milé psí slečny Belly, bez signálu, elektřiny a klasické sprchy. V souladu s přírodou, v jednoduchých, ale osvobozujících podmínkách a s výhledem do lesa, v noci zalitého měsíčním svitem. Toto útulné místo vám přinese klid na duši, který je lepší než jakákoliv terapie. 🙂
Tuto lesní oázu musíte zkusit na vlastní kůži. Naše zážitky jsou bohužel nepřenositelné. 🙂 Dokonce i my místo původně plánované jedné noci jsme nakonec zůstali tři. Pouto vytvořené s tímto „zenovým“ místem se přetrhávalo hodně těžce.
Výšlap na vrchol Zir s jeskyní
Pokud jezdíte na dovolenou k Zadaru a jižněji, cestou po dálnici míjíte vrchol Zir vystupující z místních rovin do výšky 850 m. Výstup na Zir vám zabrat moc nedá. Na vrchol jsou to necelé 2 km s převýšením 220 m, tedy hooodně pohodová hodinka cesty (když nefotíte a nekocháte se). V polovině stezky si můžete odskočit nakouknout do místní jeskyně. Dost pravděpodobně vás z obydlí pod kopcem budou doprovázet pejsci, a to až na vrchol. Odsud zažijete krásný výhled na okolní placku sousedící s největším chorvatským pohořím Velebit.
Klášter Krupa | Manastir Krupa
Klášter Krupa se nachází na toku stejnojmenné řeky a jedná se o srbský pravoslavný klášter pocházející ze 14. století. Není tedy divu, když tu (na rozdíl od zbytku Chorvatska) narazíte na nějaké to srbské auto. My tu překvapivě i v tento prosincový čas potkali mladý srbský pár, kterého se ujal místní mnich. Kromě prohlídky kláštera se odsud můžete vydat k pramenu řeky Krupy (3 km) nebo jejím kaňonem s krátkým ferratovým úsekem směr Kudin most (4 km – doporučuju👍).
Muzeum a rodné město Nikoly Tesly | Smiljan
Pokud vás zajímá věda a odkaz slavného vynálezce Nikoly Tesly, navštivte Memoriální centrum Nikola Tesla ve Smiljanu. Čeká vás tu rodný dům slavného vědce, zkušební stanice, multimediální centrum a mnoho dalšího.
Zajímavost: Věděli jste, že se Chorvatsko a Srbsko nemůže dohodnout na tom, čí Tesla vlastně je. Narodil se totiž srbským rodičům, ale na území dnešního Chorvatska. Právě proto je dodnes „občanem obou zemí“.
Tradiční mlýnice Majerovo Vrilo
V místě vývěru řeky Gacka najdete pohádkové dřevěné domečky, staré tradiční mlýnice, místními nazývané „malenice“. V minulém století zde fungovalo na 60 mlýnů. Tato prastará tradice se do určité míry zachovala do doby současné. Dodnes si tu tedy můžete koupit pomocí vodního živlu čerstvě namletou mouku.
A až se nabažíte skromně vyhlížejícího zákoutí vodních mlýnů, zamíříte na hodinu cesty vzdálená Plitvická jezera.
Chorvatsko je sice malé, ale velké svými přírodními krásami, a to nejen u moře, ale i hluboko ve vnitrozemí. I když mám tuto zemi procestovanou křížem krážem, stále dokáže překvapit. Zajímavá místa na seznam „TO VISIT“ přibývají rychleji, než je stačím navštěvovat.
ღ ღ ღ
Tak co? Jaké dobrodružství táhne vás?
Bude to taky poznávání Chorvatska trochu jinak, než jak ho všichni známe? 🙂